Prof. Alicja Chybicka odebrała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich

<strong>Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka otrzymała w piątek Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw.</strong> Uroczystość odbyła się podczas sympozjum naukowego &quot;Co nowego w pediatrii i onkologii?&quot;, które w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu.

Wręczając nagrodę Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślił, że Chybicka jest nie tylko lekarzem, który pomaga tysiącom dzieci wyjść z ciężkiej choroby nowotworowej, ale także osobą, "która wbrew zawirowaniom politycznym jest gotowa, aby o sprawy dzieci zabiegać i o nie walczyć".

W rozmowie z dziennikarzami Chybicka zaznaczyła, że otrzymane wyróżnienie jest dla niej bardzo ważne, ale traktuje je jako nagrodę dla wszystkich lekarzy pediatrów, którzy na co dzień starają się pomóc swoim małym pacjentom. "Nie robię nic specjalnego. Jestem pediatrą i w mój zawód wpisana jest pomoc dzieciom, bo dziecko samo o siebie nie zawalczy, dlatego my dorośli musimy to robić" - dodała.

Prof. Alicja Chybicka, oprócz pełnienia funkcji przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, jest także kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W ciągu roku przez jej klinikę "przechodzi" 10 tys. małych pacjentów. Profesor swoje życie poświęca leczeniu dzieci chorych na nowotwory, a jednocześnie prowadzi działalność naukową, koncentrując się na hematologii, onkologii, przeszczepianiu komórek macierzystych i terapii genowej oraz immunologii nowotworów wieku dziecięcego. Chybicka jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu.MIC

PAP - Nauka w Polsce

abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: dzięki edukacji i nowym lekom spada śmiertelność z powodu czerniaka w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera