Ślimaki o nietypowej, lewoskrętnej muszli sprawiają wężom więcej problemów przy połykaniu, co daje tym mięczakom ewolucyjną przewagę - informuje pismo "Nature Communications". <br /><br />
Ponieważ zmutowany lewoskrętny ślimak jest lustrzanym odbiciem zwykłego, także jego genitalia znajdują się w pozycji, która uniemożliwia kopulację z typowo zbudowanym partnerem. Wydawałoby się, że "lewe" osobniki powinny po prostu wyginąć. Ale japońskie ślimaki Satsuma, tak często są lewoskrętne, że może się wyodrębnić nowy lewoskrętny gatunek.
Okazało się, że nietypowa budowa ma też swoje zalety - co wykazały badania prowadzone przez Masakiego Hoso z uniwersytetu Tohoku w Sendai.
Jego zespół filmował w podczerwieni zachowanie wyspecjalizowanego w polowaniu na ślimaki węża Pareas iwasaki. Używa on dolnej szczęki, by wyciągnąć ciało ślimaka z muszli. "Lewe" ślimaki ze względu na budowę zębów są trudne do wyciagnięcia - aż 90 proc. przeżywało atak, podczas gdy wszystkie prawoskrętne zostały zjedzone. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.