Japoński symulator tornada

Japońscy naukowcy stworzyli symulator tornada. Sprawdzi ono wytrzymałość budynków na ekstremalne warunki atmosferyczne, które występują tam dość często. Ostatnie, rekordowo gorące lato doprowadziło do 170 zgonów spowodowanych udarem słonecznym. Takie temperatury zwiastują zwiększoną liczbę silnych tornad, które mogą przejść niebawem przez kraj. <br /><br />

W celu zrozumienia jakie ekstremalna pogoda może spowodować szkody, cztery japońskie organizacje (National Institute for Land and Infrastructure Management, Building Research Institute, University of Tokyo i Disaster Prevention Research Institute na Kyoto University) stworzyły symulator tornada.

"Robimy to ponieważ w ostatnich latach powstało o wiele więcej raportów dotyczących poważnych strukturalnych uszkodzeń, niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział Hitomitsu Kikitsu z NILIM w Tsukuba, Ibaraki.

Symulator ma półtora metra średnicy i jest zamontowany w ramie o wysokości 2,3 metra i szerokości 5 metrów. Sztuczne tornado może wygenerować maksymalną prędkość wiatru od 15 do 20 metrów na sekundę. Jest to wystarczająca prędkość pozwalająca oddać moc tornada o sile F3 w skali Fujity, który ogromne drzewa może wyrwać z korzeniami, a nawet podnieść i przerzucić samochody, zniszczyć ściany domów i połamać stalowe konstrukcje.

"Urządzenie to daje możliwość stymulowania burzy o sile F3, czego nie zrobiono do tej pory w Japonii"- dodał Kikitsu.

Kikitsu planuje wraz z zespołem przetestować urządzenie na modelu budynku dostosowanym do stymulatora. NIC

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera