Europejski satelita telekomunikacyjny Hylas-1 już na orbicie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę telekomunikacyjnego Hylas-1, który będzie dostarczał szerokopasmowe połączenia internetowe i telewizję wysokiej rozdzielczości HDTV. <br /><br />

Satelita ma pokryć zasięgiem 22 kraje zachodniej i centralnej Europy. Projekt jest partnerstwem publiczno-prywatnym, w które poza ESA zaangażowane są firmy Avanti Communications plc oraz EADS Astrium. Wkład ESA wynosi 34 miliony euro, a cały projekt wart jest około 120 milionów euro.

Nazwa Hylas oznacza Highly Adaptive Satellite i odzwierciedla zdolność satelity do modyfikowania przepustowości łącza w zależności od obsługiwanego rejonu Europy. Satelita ma dostarczać szybki internet w obszarach o ubogiej infrastrukturze naziemnej. Ma obsłużyć do 360 tysięcy osób, zapewniając łącza o prędkości do 10 Mb/s.

Start nastąpił 26 listopada o godzinie 19.39 polskiego czasu z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5 (V198) wyniosła też drugiego satelitę telekomunikacyjnego - Intelsat-17, który ma zastąpić znajdującego się w kosmosie Intelsat-702.

Satelitę Hylas-1 projektowano przez około 15 lat. Avanti Communications plc zapowiada kolejne satelity z tej serii. CZA

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera