Andrzej Manecki "Meteoryty - oblicza gości z kosmosu"

<strong>W księgarniach pojawił się popularnonaukowy album przedstawiający meteoryty. </strong>Książka omawia tematykę kamieni z nieba i zawiera liczne zdjęcia meteorytów z polskich kolekcji. <strong>Publikacja Andrzeja Maneckiego pt. &quot;Meteoryty - oblicza gości z kosmosu&quot; ukazała się nakładem Wydawnictwa Bosz.</strong>

W początkowej części książki przedstawiono podstawowe informacje o materii z kosmosu oraz historię meteorytów. Potem scharakteryzowane są minerały występujące w kamieniach z nieba oraz omówiono klasyfikację meteorytów. Mowa jest też o kraterach uderzeniowych i najsłynniejszych upadkach meteorytów. Zarysowano również temat meteorytów pochodzących z Księżyca i z Marsa oraz materii Układu Słonecznego w świetle najnowszych badań.

Wszystkie teksty zostały bogato zilustrowane zdjęciami i rysunkami, których w albumie zawarto aż 215. Są to zdjęcia meteorytów pochodzących z kilku kolekcji muzealnych: Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz z kolekcji prywatnych: Kazimierza Mazurka i autora książki Andrzeja Maneckiego.

Album został wydany w twardej okładce, liczy 120 stron. Do publikacji dołączona jest płyta CD oraz specjalne okulary umożliwiające oglądanie zdjęć 3D.

Autorem książki jest Andrzej Manecki, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, mineralog, petrograf, polarnik i specjalista od materii kosmicznej, członek Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego i Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Zdjęcia meteorytów oraz płytę CD wykonała Janina Wrzak, geolog i speleolog, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera