<strong>Prof. Andrzej Książek został doktorem honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniły Halickiego.</strong> Książek jest rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii UM.
Andrzej Książek ma 65 lat, jest absolwentem lubelskiego Wydziału Lekarskiego. Od 1982 r. kieruje Kliniką Nefrologii, a od 2005 roku jest rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (dawniej: Akademii Medycznej).
Jak podaje na swojej stronie UM, badacz opublikował łącznie 349 prac naukowych, które w publikacjach na całym świecie cytowane były ponad 500 razy.
W swej pracy habilitacyjnej, jako pierwszy w Europie badacz, podjął obserwacje i udokumentował reakcje układu autonomicznego u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.
Jak wyjaśnia na swojej stronie UM, uczelnia od lat rozwija współpracę i utrzymuje ożywione kontakty naukowe z Uniwersytetem im. Daniły Halickiego w dziedzinie biochemii, chirurgii, hematoonkologii, okulistyki, stomatologii.
Uczelnia zawarła ostatnio kolejną umowę z ukraińską uczelnią, która przewiduje realizację wspólnych projektów badawczych, a także współpracę transgraniczną w sferze nauki, m.in. wymianę myśli naukowej, kadry i studentów. Uczelnia w najbliższym czasie będzie aplikować o grant unijny, który pozwoli zintensyfikować dotychczasową współpracę.
W międzynarodowym gronie doktorów honoris causa lwowskiej uczelni z ponad dwustuletnimi tradycjami są m.in. Stanisław Lem (lekarz, literat), profesorowie: Antoni Dziatkowiak (kardiochirurg), Ryszard Gryglewski (farmakolog), Kazimierz Imieliński (seksuolog), Jerzy Lorenz (urolog), Zbigniew Religa (kardiochirurg) czy Jerzy Sadowski (kardiochirurg).
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.