Uczelnie i instytucje

Doktorat honoris causa UEK dla prof. Anatolija Mazarakiego

<strong>Prof. Anatolij Antonowicz Mazaraki, ukraiński ekonomista, zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.</strong> Wyróżnienie zostanie mu przyznane 25 listopada.

Prof. Mazaraki od 1991 r. jest rektorem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego. Jest ekonomistą, członkiem ukraińskiej Akademii Nauk Pedagogicznych, zasłużonym działaczem nauki i techniki na Ukrainie.

Jak zaznacza na swojej stronie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, najważniejszym osiągnięciem Mazarakiego w badaniach ekonomii jest opracowanie mechanizmu państwowej regulacji rozwoju ekonomiki, udoskonalenie polityki monetarnej, a także strategiczne planowanie rozwoju handlu wewnętrznego i zewnętrznego na zasadach rynkowych.

Ukraiński ekonomista opublikował ponad 200 prac naukowych, w tym 16 monografii z ekonomiki, m.in. dzieła takie jak "Filozofia pieniędzy", "Handel, Pieniądze, Mentalność" czy "Międzynarodowa ekonomiczna polityka Ukrainy: wektor europejski i rosyjski" oraz podręczniki: "Filozofia ekonomiki", "Marketing międzynarodowy", a także "Ekonomika przedsiębiorstwa handlowego".

Do niego należy też opracowanie projektów ustawy Ukrainy do tyczące handlu wewnętrznego i ochrony praw klienta. Mazaraki rozpoczął na Ukrainie reformę przygotowania fachowców ds. integracji międzynarodowej.

Razem z profesorami Ryszardem Borowieckim i Aleksandrem Anastasim, Mazaraki zainicjował stworzenie trójstronnego sympozjum naukowo-praktycznego, które odbywa się co roku. Stronami tego wydarzenia są Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kijowski Narodowy Uniwersytet Handlowo-Ekonomiczny oraz Uniwersytet w Mesynie.

Więcej szczegółów na stronie UEK: http://nowa.uek.krakow.pl/pl/aktualnosci.html,,0:vw:1016

PAP - Nauka w Polsce

lt/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera