
<strong>Prof. Mieczysław Nurek z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego zdobył Grand Prix w Konkursie im. Jana Długosza.</strong> Tę prestiżową nagrodę otrzymał za książkę „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. <br /><br />
Ostatecznie za najlepszą uznano książkę prof. Mieczysława Nurka pt. „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949”. Nazwisko laureata ogłosił prof. Władysław Stróżewski, a dyplom, statuetkę Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną wręczył mu wojewoda małopolski Stanisław Kracik, który nazwał prof. Nurka „polskim Normanem Daviesem”. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Jerzy Wyrozumski.
„Łatwiej chyba było napisać tę książkę, niż teraz zabrać głos – mówił po ogłoszeniu werdyktu prof. Nurek. - Jestem wzruszony i tego wzruszenia nie ukrywam, tym bardziej że otrzymałem nagrodę od samego Jana Długosza”.
„Uważam się tylko za depozytariusza pamięci o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych i tę nagrodę przyjmuję w ich imieniu i razem z nimi” - dodał autor. Swoją wypowiedź zakończył słowami: „Ta nagroda ma dla mnie jeszcze jeden, czysto praktyczny, wymiar. Kiedy nadejdzie ten czas i będę rozliczany z talentów, to tę nagrodę będę miał przy sobie jako niepodważalny dowód, że z jednego talentu zdałem egzamin – z talentu pióra”.
Prof. Mieczysław Nurek jest trzynastym laureatem Nagrody im. Jana Długosza. Jest znanym badaczem najnowszych dziejów Polski, a w kręgu jego naukowych zainteresowań pozostaje przede wszystkim wiek XX – stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa w rejonie Morza Bałtyckiego, polityczne relacje brytyjsko-polskie. Obecnie profesor pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Najnowszej Powszechniej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Fundatorami Nagrody im. Jana Długosza są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie. Poprzednimi jej laureatami byli m.in.: Stanisław Mossakowski, Wacław A. Hryniewicz, Teresa Kostkiewiczowa, Jan Błoński, Stefan Swieżawski, Mieczysław Tomaszewski i Barbara Skarga.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.