Prof. dr hab. Tadeusz Marek Krygowski - laureat "polskiego Nobla" 2010

<strong>Prof. dr hab. Tadeusz Marek Krygowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2010 r. w obszarze nauk ścisłych</strong>. FNP doceniła go za stworzenie metody ilościowego określania aromatyczności związków organicznych.

Prof. Krygowski urodził się w 1937 r. w Poznaniu. Jest chemikiem, specjalizuje się w chemii strukturalnej i fizykochemii organicznej. W 1961 r. ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w 1969 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1973 r. - habilitację na tej samej uczelni. Od 1993 r. ma tytuł profesora.

Karierę naukową zaczynał w Instytucie Chemii Fizycznej PAN (1961-62), później pracował na Wydziale Geologii AGH (1962-64), a od 1964 r. do dziś jest związany z Wydziałem Chemii UW, którego prodziekanem był w latach 1980-82.

Opublikował 270 oryginalnych prac naukowych, należy do ścisłej czołówki najbardziej cytowanych polskich chemików - informuje FNP w komunikacie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego (w latach 1994-97 był jego prezesem), a także członkiem stowarzyszonym International Union of Pure and Applied Chemistry (w latach 2002 - 2008 był przewodniczącym Podkomisji Strukturalnej i Mechanistycznej Chemii Organicznej IUPAC).

Otrzymał wiele nagród za osiągnięcia naukowe, m.in. Medal Jana Zawidzkiego (2001), Nagrodę Premiera (2002), Medal Marii Curie - Skłodowskiej (2004), Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego (2008). Jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Chemicznego (2005). Był członkiem zespołu doradców Lecha Wałęsy w kampanii wyborczej w 1990 r.

Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wyróżnione zostało opracowanie przez prof. Tadeusza M. Krygowskiego indeksu HOMA (Harmonic Oscillator Model of Aromacity), służącego ilościowej ocenie charakteru aromatycznego związków organicznych.

Aromatyczne związki organiczne stanowią dużą i ważną grupę związków chemicznych. Mają one ogromne znaczenie w życiu codziennym, począwszy od przemysłu chemicznego (produkcja polimerów, detergentów, materiałów wybuchowych), poprzez medycynę (przemysł farmaceutyczny), a skończywszy na ich znaczeniu biologicznym (składniki zasadowe DNAi RNA mają charakter aromatyczny).

Aromatyczność nie jest jednak pojedynczą właściwością związków chemicznych, a jej definicje są oparte głównie na arbitralnie wybranych kryteriach. Dlatego też badania, których celem było znalezienie ogólnej definicji aromatyczności, stanowiły poważne wyzwanie dla współczesnej chemii - aromatyczność wpływa, poprzez strukturę geometryczną cząsteczki, na jej właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne.

Opracowana przez prof. Krygowskiego nowa metoda ilościowego charakteryzowania związków aromatycznych, jaką jest indeks HOMA, zyskała już uznanie międzynarodowej społeczności naukowej i jest odkryciem o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju chemii - czytamy w komunikacie FNP.

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera