
<strong>Grób przedstawiciela miejscowej elity z 1 poł. II tysiąclecia wyposażony w siekierkę i sztylet z brązu - to najważniejsze znalezisko dokonane podczas badań prowadzonych w Śmiardowie Krajeńskim w Wielkopolsce</strong>. To największe w Polsce cmentarzysko z wczesnej epoki brązu funkcjonowało między XVIII a XVI wiekiem p.n.e.
Cmentarzysko odkryto już w 1932 roku i w kolejnych latach badania wykopaliskowe przeprowadził dr Friedrich Holter z ówczesnego Landesmuseum Schneidemhl. Przebadał łącznie 90 grobów. Na publikację wyników badań przyszło czekać aż do 1987 roku, ale zabytki bezpowrotnie zaginęły podczas zawieruchy w czasach II wojny światowej. W latach 70. XX wieku na stanowisko powrócili archeolodzy, ale nie udało im się odnaleźć żadnego grobu z epoki brązu. Natomiast odsłonięto pozostałości późnoneolitycznego grobowca kultury amfor kulistych.
Podczas badań prowadzonych w ostatnich latach archeolodzy odsłonili cztery groby i kilka pozostałości związanych zapewne z funkcjonującym cmentarzyskiem. Jednym z interesujących pochówków jest ten należący do zmarłego mężczyzny w wieku ok. 25-40 lat.
"Szkielet znaleźliśmy ułożony na prawym boku z silnie podkurczonymi nogami z głową skierowaną na południe, a nogami na północ. Taka orientacja charakterystyczna jest dla niemal wszystkich grobów na cmentarzysku" - wspomina dr Jarosław Rola Jednak uwagę badaczy zwróciło wyposażenie: brązowa siekierka i brązowy sztylet.
"Analizy antropologiczne wykazały, że zmarły nie zajmował się typową pracą fizyczną - rolą czy pasterstwem, ale był jeźdźcem - co wraz z prestiżowym wyposażeniem może sugerować, że był przedstawicielem miejscowej elity" - dodaje dr Rola.
Archeolodzy przypuszczają, że na powstanie cmentarzyska mogła mieć wpływ ludność, która przybyła tutaj z terenów obecnego pogranicza czesko-niemieckiego, z kręgu kultury zwanej przez archeologów unietycką. Na terenie Polski najlepiej znanymi stanowiskami wiązanymi z kulturą unietycką są Łęki Małe i Bruszczewo.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.