Dopamina odpowiedzialna za alkoholizm mężczyzn

Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn uzależnienia. W nałóg ten dwa razy częściej od kobiet popadają jednak mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Columbia University i Yale University - informuje Elsevier. <br /><br />

Do tej pory biologiczne przyczyny, dla których to mężczyźni częściej popadają w alkoholizm nie były do końca rozpoznane. Najnowsze badania dowodzą, że odpowiedzialna za to może być dopamina.

Naukowcy z Columbia University i Yale University przebadali studentów okazjonalnie pijących alkohol. Po skonsumowaniu alkoholowych i bezalkoholowych drinków, każdy uczestnik został poddany pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), technice obrazowania umożliwiająca zmierzenie ilości dopaminy, która pojawiła się pod wpływem uwolnienia alkoholu.

Dopamina spełnia w mózgu wiele funkcji. W tym kontekście ważne jest, że nazywana jest również "hormonem szczęścia". Pojawienie się jej w przestrzeniach między neuronami w jądrze półleżącym objawia się bowiem poczuciem euforii. Główne działanie np. kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy w mózgu.

Podczas badań zaobserwowano, że pomimo konsumpcji podobnej ilości alkoholu, u mężczyzn wydziela się większa ilość dopaminy niż u kobiet. Wzrost wydzielania tej substancji został zauważony w prążkowiu brzusznym, części mózgu silnie związanej z przyjemnością i uzależnieniem.

"U mężczyzn zwiększone wydzielanie dopaminy miało również silniejszy związek z pozytywnymi skutkami zatrucia alkoholowego. Może to prowadzić do początkowego wzmocnienia właściwości alkoholu i ryzyka wejścia w uzależnienie" - wyjaśnia dr Nina Urban.

Dr Anissa Abi-Dargham dodała, że podczas badań zaobserwowano również, że częste i intensywne picie alkoholu sprawia, że dopamina uwalnia się w coraz mniejszej ilości. Może to być jedna z charakterystycznych cech rozwoju tolerancji na alkohol lub wejście w nałóg.

Wyniki tych badań wskazują, że możliwości alkoholu do stymulowania uwalniania dopaminy mogą odgrywać ważną i złożoną rolę w skłonności do uzależnień.

Badanie zostało opublikowane w "Biological Psychiatry". NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera