Tajemnica szczelnej bariery krew-mózg

Komórki otaczające naczynia krwionośne, tzw. pericyty odgrywają kluczową rolę w powstawaniu bariery krew-mózg - informują naukowcy z USA i Szwecji na łamach dwóch prac opublikowanych w tygodniku &quot;Nature&quot;. <br /><br />

Bariera krew-mózg jest zbudowana z komórek nabłonka naczyń krwionośnych i stanowi fizyczną przeszkodę ograniczającą przemieszczanie się cząsteczek i jonów pomiędzy mózgiem a krwiobiegiem. Dotychczas podejrzewano, że struktura ta powstaje już po urodzeniu w wyniku przekazywania sygnału między komórkami współwystępującymi z neuronami w mózgu tzw. astrocytami i komórkami nabłonka naczyń krwionośnych.

Richard Daneman wraz z kolegami z University of California wykazał w swoich najnowszych badaniach, że bariera krew-mózg powstaje już podczas życia płodowego, na długo zanim powstaną astrocyty. Według naukowców, kluczową rolę w jej rozwoju odgrywają komórki towarzyszące naczyniom krwionośnym tzw. pericyty.

W drugiej pracy Christer Betsholtz wraz z zespołem z Karolinska Institute w Sztokholmie potwierdził rolę pericytów w powstawaniu bariery krew-mózg. Naukowcy wykazali, że dorosłe myszy pozbawione pericytów mają barierę krew-mózg nieszczelną.

Jak podkreślają autorzy pracy, wyhodowanie zwierząt pozbawionych pericytów pomoże nam jeszcze lepiej zrozumieć proces powstawania bariery krew-mózg oraz towarzyszące mu zaburzenia, a także umożliwi opracowanie cząsteczek regulujących działanie bariery. KDO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera