Tropy dinozaurów w muzeum w Starachowicach

<strong>Fragmenty skał ze śladami najstarszych dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki &quot;Ekomuzeum&quot; w Starachowicach.</strong> Muzeum zostało otwarte po gruntownym remoncie.

Ślady dinozaurów znalezione w Górach Świętokrzyskich pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o 9 mln lat od najstarszych znanych dotąd pozostałości tych zwierząt. O znalezisku poinformowali jego odkrywcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the Royal Society B".

Tropy zwierzęcia, któremu nadano nazwę Prorotodactylus, mierzą kilka centymetrów długości. Wynika z tego, że prymitywne dinozaury, dinozauromorfy, były niepokaźnymi zwierzętami wielkości kotów, ważyły kilogram lub dwa.

W badaniach brał udział polski paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec powiedział PAP, że w starachowickim muzeum zaprezentuje kilka najlepiej zachowanych tropów, spośród kilkuset odkrytych na stanowiskach k. zbiornika Wióry, w Stryczowicach i na Górze Baranowskiej. "W przyszłości, po dokładnym opracowaniu znalezisk, w placówce powstanie stała wystawa, poświęcona najstarszym dinozaurom" - zapowiedział Niedźwiedzki.

Skały ze śladami dinozaurów będą zaprezentowane na wystawie paleontologicznej - w części przedstawiającej epokę triasu - w "Ekomuzeum", które po renowacji od piątku będzie dostępne dla zwiedzających.

Jak powiedziała PAP dyrektor placówki Magdalena Gorzkowska, ekspozycja zyskała nową aranżację i oprawę multimedialną. W trzech salach będzie można oglądać figury gadów - naturalnych rozmiarów - które żyły na terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich w okresach: permu, triasu i jury. Wystawa będzie przedstawiała m.in. sceny polowania oraz naturalne środowisko zwierząt żyjących przed milionami lat. Będzie można także oglądać filmy edukacyjne o ewolucji form życia na Ziemi i o współczesnych poszukiwaniach kopalnych szczątków dinozaurów.

Utworzone w 2000 r. Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura znajduje się na terenie XIX-wiecznego zakładu wielkopiecowego. Unikatowy w skali Europy zakład powstał w 1841 r. i funkcjonował nieprzerwanie do końca lat 60. XX wieku.

W ramach realizowanego od dwóch lat projektu renowacji wyremontowano m.in.: halę lejniczą, budynek maszyny parowej oraz budynki filtrów Theisena.

Inwestycja kosztowała ponad 2 mln euro. Została zrealizowana dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Udział własny Starostwa Powiatowego w Starachowicach, któremu podlega muzeum, uzupełniła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. BAN

PAP - Nauka w Polsce

ls/ gma/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Rozpoczyna się Copernicus Festival pod hasłem „Maszyna”

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera