Badania nad białkami zawartymi w piwie

Wyniki najobszerniejszych jak dotąd badań dotyczących &quot;proteomu&quot; piwa publikuje &quot;Journal of Proteome Research&quot;. <br /><br />

Piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż (na przykład jęczmienia, pszenicy, kukurydzy czy ryżu) i poddany fermentacji alkoholowej. Pier Giorgio Righetti i jego koledzy z Mediolanu zainspirowali się popularnym belgijskim komiksem opisującym 150 lat dziejów rodziny piwowarów - "Les Maitres de l'Orge", którego autorami są Francis Valles i Jean Van Hamme. Komiks został wydany także po polsku pod tytułem "Władcy chmielu".

Choć jako napój piwo ustępuje pod względem popularności tylko wodzie i herbacie, dotąd niewiele było badań, które wyjaśniłyby, jakie białka są w nim zawarte. Tymczasem to właśnie białkom piwo zawdzięcza choćby teksturę i stabilność piany.

Dotąd znano tylko 12 białek występujących w piwie, z czego siedem występowało w jęczmieniu, a dwa w drożdżach. Teraz naukowcom udało się zidentyfikować 20 białek jęczmienia, 40 białek typowych dla drożdży oraz dwa typowe dla kukurydzy.

Zdaniem autorów ich prace dadzą piwowarom nowe możliwości kształtowania smaku i aromatu piwa, najstarszego i najpopularniejszego napoju alkoholowego na świecie.PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera