Komórki wątroby myszy mogą zwiększać lub zmniejszać liczbę chromosomów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Zdaniem autorów pracy komórki wątroby zyskują w ten sposób dużą różnorodność genetyczną, która pomaga chronić wątrobę. <br /><br />
Andrew Duncan wraz z kolegami z Oregon Health & Science University w Portland wykazał w swojej najnowszej pracy, że komórki wątroby myszy, które potrafią zwiększyć liczbę swoich chromosomów poprzez niepełny podział komórki; mogą również zmniejszyć liczbę chromosomów poprzez nietypowy rodzaj podziału tzw. mitozę wielobiegunową.
Oznacza to, że prawidłowa, zdrowa wątroba myszy jest zbudowana z różnorodnego genetycznie zestawu komórek, z których każda ma swój unikalny genotyp i różną liczbę chromosomów.
Wydaje się, że jest to strategia wspierająca możliwości regeneracyjne wątroby. Ciekawym jest fakt, że w komórkach wątroby zachodzi mitoza wielobiegunowa, w wyniku której powstają zdrowe komórki. Dotychczas zjawisko to obserwowano jedynie w komórkach nowotworowych, gdzie w wyniku mitozy wielobiegunowej powstawały komórki niezdolne do przeżycia. KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.