Jerzy Kierul "Newton"

<strong>Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii &quot;Biografie Sławnych Ludzi&quot; ukazała się właśnie publikacja &quot;Newton&quot;, autorstwa Jerzego Kierula.</strong> &quot;Isaac Newton stał się postacią legendarną już za życia. Choć jego odkrycia fizyczne i matematyczne zrozumiałe były tylko dla wtajemniczonych, a poza Anglią wciąż przyjmowane z oporami, to w swojej ojczyźnie cieszył się sławą, jaka nigdy wcześniej nie stała się udziałem uczonego. Zaczęto zdawać sobie sprawę, że badania Newtona stanowią nie tylko przełom w historii nauk ścisłych, ale są wstępem do znacznie głębszego rozumienia świata&quot; - rozpoczyna swoją opowieść autor.

Jak przypomina, podstawowe odkrycie XVII wieku i zarazem jedno z największych odkryć ludzkości daje się zamknąć w zdaniu: Prawa natury mają charakter matematyczny. "O sukcesie nowożytnej nauki przesądziło szczególne połączenie myślenia matematycznego z metodycznymi i starannymi eksperymentami. Oczywiście nauki, jaką znamy, nie wymyślił żaden pojedynczy człowiek, jest ona wynikiem skomplikowanych procesów, do dziś będących tematem sporów i dyskusji" - dodaje Kierul. Dla większości historyków symbolem tej intelektualnej rewolucji jest Isaac Newton (1643 - 1727).

Znamy go jako wielkiego fizyka i matematyka, inicjatora nowożytnej rewolucji naukowej i autora "Philosophiae naturalis principia mathematica". Newton to także znakomity eksperymentator w dziedzinie optyki. Wyjaśnił, czym różni się światło monochromatyczne od światła białego. Zajmował się zjawiskami interferencji i dyfrakcji. Niezależnie od Gottfrieda Wilhelma Leibniza prowadził badania nad rachunkiem różniczkowym i całkowym.

Newton - jak zauważa autor książki - prowadził także intensywną pracę alchemiczną oraz dociekania nad znaczeniem proroctw Apokalipsy i Księgi Daniela. "Newton był gorąco, choć nieortodoksyjnym chrześcijaninem (uważał, że Trójca Święta jest koncepcja fałszywą, nie mającą uzasadnienia w Piśmie Świętym)" - przypomina Jerzy Kierul. Według niego, Newton czuł się przede wszystkim badaczem słowa Bożego, jak też śladów Stwórcy odciśniętych w dziele stworzenia, a nie uczonym w dzisiejszym pojęciu. Autor przekonuje, że Newton miał dar osiągania nietrywialnych wyników niemal w każdej dziedzinie, którą się zajmował. Był geniuszem matematycznym i fizycznym.

Poświęcając się nauce, Newton równocześnie pamiętał o tym, aby zadbać o swoje interesy. W razie potrzeby nie cofał się przed wejściem na drogę sądową. "Kiedy uznał, że nie dokona więcej w nauce, pozostawił bez żalu katedrę i uniwersytet w Cambridge, przyjmując stanowisko w królewskiej mennicy, gdzie okazał się znakomitym i sprawnym administratorem. Nadal jednak żył na uboczu, przeprowadzka do Londynu niewiele tu zmieniła" - pisze Jerzy Kierul.

Publikacja odkrywa nieznane strony osobowości i życia genialnego uczonego, pokazuje, jakie motywy kierowały nim i jakie cele stawiał sobie w życiu badawczym i prywatnym. Jest to druga książka Jerzego Kierula poświęcona postaci Newtona. Wcześniejsza, "Izaak Newton: Bóg, światło i świat", prezentowała przede wszystkim wkład angielskiego uczonego do nauki.

PAP - Nauka w Polsce

esz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera