Dzień otwarty w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika

W najbliższą niedzielę, <strong>19 września, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się Dzień Otwarty.</strong> W ramach imprezy, która jest częścią XIV Festiwalu Nauki, przewidziano m.in. wykłady znanych astronomów, prezentacje i pokazy nieba.

Cykl popularnonaukowych wykładów rozpocznie o godz. 9.15 dr Stanisław Bajtlik („Fizyka iluzji optycznych”). Podczas kolejnego wystąpienia (godz. 10.15) prof. Piotr Życki opowie o czarnych dziurach, a o godz. 11.15 dr Paweł Pietrukowicz zaprezentuje zawód astronoma.

 Na popołudnie zaplanowano zaś następujące wykłady: „Skład chemiczny Wszechświata” (prof. Andrzej Sołtan, godz. 12.15), „BRITE – pierwszy polski satelita naukowy” (prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny, godz. 13.15), „Rakieta Meteor2 – z Łeby w Kosmos” (Wiktor Kobyliński, godz. 14.15) i „Królestwo gwiazd” (Joanna Mikołajewska, godz. 15.15).

 Podczas Dnia Otwartego odbędzie się również tradycyjna już sesja pytań i odpowiedzi zatytułowana "Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o Wszechświecie, ale wstydziłeś się zapytać". Wykładowcy Dnia Otwartego będą opowiadać na pytania publiczności od godz. 16.15. 

Dzień Otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN to także prezentacje, pokazy i projekcie filmów, które dla gości Centrum będą dostępne od godziny 9.30 do około 16 – „Wszechświat w Komputerze”, prelekcje członków Klubu Almukantarat oraz Pracowni Komet i Meteorów czy wirtualne wycieczki po obserwatorium SAAO w RPA.

 W budynku Centrum odbędzie się również pokaz sprzętu i oprogramowania astronomicznego oraz prezentacja wyników obserwacji członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Na specjalnym 100 calowym ekranie będą wyświetlane także materiały filmowe związane z najnowszym filmem IMAX – „Hubble 3D”.

 CAMK PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do Centrum Astronomicznego można dojechać autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".

 PAP – Nauka w Polsce, Jan Pomierny

 agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera