Wrzesień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Jabłoń ozdobna. Foto:Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
Jabłoń ozdobna. Foto:Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

<strong>Wrzesień w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie to okres już typowo jesienny. Wprawdzie kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin, jednak na wielu pojawiają się owoce, niejednokrotnie bardzo dekoracyjne. </strong>Zaczynają się także przebarwiać liście drzew - informuje doc. Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu.

W pierwszej połowie września kwitną jeszcze krzewy budlei, pięciorników krzewiastych oraz ketmii syryjskiej. Warto także zwrócić uwagę na owocujące drzewa magnolii oraz ileksu okółkowatego. U wielu drzew w tym właśnie okresie przebarwiają się liście. "Na szczególną uwagę zasługują oczary o liściach żółtych i pomarańczowych oraz błotnia, której liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony. Małe strzeliste drzewko - grujecznik japoński przebarwia się na kolor czerwony i wygląda jak płonąca pochodnia" - tłumaczy.

W ogrodzie bylinowym do połowy miesiąca kwitnąć jeszcze będą nawłocie i dzielżany. Przez cały miesiąc kwitną astry czasami zwane marcinkami. "Są to rośliny o bardzo zmiennej wysokości - od 20 cm do 1,5 m. Ich kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub niebieskie, ale bywają też odmiany o kwiatach różowych białych czy czerwonych" - opisuje Dmuchowski.

W drugiej połowie miesiąca rozpoczynają kwitnienie jesienne złocienie. "Nie wszyscy wiedzą, ale u bylin także występuje jesienne przebarwienie liści. Szczególnie warto zwrócić uwagę na hosty, dzielżany, a także trawy" - podkreśla pracownik Ogrodu.

Wciąż kwitną dalie, zwane georginiami oraz pacioreczniki. Podziwiać można kwitnące zimowity, a w drugiej połowie miesiąca zakwitną także jesienne krokusy.

Wojciech Dmuchowski zachęca do odwiedzenia Kolekcji Roślin Górskich. Spacerując między skałkami można zobaczyć gatunki roślinności tatrzańskiej - szarotkę alpejską, czosnek skalny, zimowity jesienne oraz gatunki roślin charakterystyczne dla Pienin - złocienia zawadzkiego oraz chabra barwnego w odmianie pienińskiej.

Warto zobaczyć także kolekcję sadowniczą, m. in. dojrzewające grusze azjatyckie, które budzą zdziwienie ze względu na kształt owoców przypominających jabłko.

PAP - Nauka w Polsce, ESZ

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera