Prototyp sztucznej nerki tak mały, że nadaje się do wszczepienia pacjentowi przedstawili naukowcy z University of San Francisco - informuje serwis "EurekAlert".
Urządzenie opracowane przez zespół, którym kieruje doktor Shuvo Roy składa się z tysięcy mikroskopijnych filtrów oraz zawierającego żywe komórki kanalików nerki bioreaktora. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może spełniać w możliwie dużej mierze funkcje prawdziwej nerki - przede wszystkim utrzymywać równowagę elektrolitową i wydalać szkodliwe substancje. Nie będzie wymagało dodatkowej pompy - wystarczy samo ciśnienie krwi
Wcześniej powstał i został wypróbowany w przypadku ciężko chorych pacjentów prototyp o rozmiarach pokoju, jednak dzięki wykorzystaniu technologii stosowanych w obróbce krzemu udało się zmniejszyć zawierające żywe komórki nerki urządzenie do wielkości filiżanki.
Sztuczna nerka po wszczepieniu nie będzie wymagała podawania środków osłabiających odporność - co jest bardzo ważne wobec coraz częstszego pojawiania się odpornych na leki szczepów bakterii.
Niedobór nerek do przeszczepów oraz koszty dializ należą do najistotniejszych problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych.
Kalifornijski prototyp został już wypróbowany na zwierzętach. Testy kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć w ciągu 5 do 7 lat. PMW
PAP - Nauka w Polscetot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.