Krzyżówki opóźniają demencję

Puzzle, krzyżówki i inne rozrywki umysłowe mogą opóźniać wystąpienie demencji - ale tylko do pewnego czasu - informuje pismo &quot;Neurology&quot;. <br /><br />

"Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago obserwowali od początku lat 90-tych grupę 1157 osób po 65 roku życia. Każdemu z badanych przyznawano maksymalnie 5 punktów w zależności od tego, jak bardzo angażował się w różne działania związane z przetwarzaniem informacji - na przykład oglądanie telewizji, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, chodzenie do muzeum. Co trzy lata uczestników poddawano testom, badającym sprawność umysłową.

Jak się okazało, w przypadku osób bez rozpoznanej demencji każdy dodatkowy punkt oznaczał o 50 procent wolniejsze pogarszanie się funkcjonowania mózgu. Jednak u 148 osób z rozpoznanym Alzheimerem każdy punkt za zwiększoną aktywność umysłową był związany z rozwojem demencji szybszym o 42 procent.

Zdaniem autorów badań aktywność umysłowa wzmacnia zdolność mózgu do normalnego funkcjonowania w miarę rozwoju choroby, co pozwala tolerować poważne zmiany patologiczne. Jednak po rozpoznaniu Alzheimera choroba jest już bardziej zaawansowana. Wydaje się, że kosztem wolniejszego postępu w początkowej fazie choroba później rozwija się szybciej. Jednak dzięki aktywności umysłowej skraca się czas, przez jaki dana osoba cierpi z powodu demencji. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera