
<strong>Program "Laboratorium" obchodzi jubileusz 25-lecia obecności na telewizyjnym ekranie.</strong> Premierowa emisja pierwszego programu odbyła się 3 września 1985 roku w Programie 1 Telewizji Polskiej. Nowe odcinki będzie można oglądać w TVP już od 7 września. Jak informuje twórca i pomysłodawca "Laboratorium" Wiktor Niedzicki, program - w nowej osłonie - będzie nosił nazwę "Laboratorium europejskie". Ma prezentować najciekawsze badania polskich naukowców finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Jak wspomina twórca "Laboratorium", 25 lat temu cykl ten w zamyśle miał prezentować prace i osiągnięcia polskich naukowców.
"Nowemu programowi nie wróżono długiego życia. Nikt nie wierzył, że uda się znaleźć tyle tematów i ciekawych naukowców, by zapełnić nimi więcej niż 12-15 odcinków. Od tego czasu zrealizowałem wraz ze współpracownikami ponad 500 wydań +Laboratorium+" - zauważa Niedzicki.
Przypomina, że w "Laboratorium" prezentowano największe i najbardziej skomplikowane urządzenia naukowe, a także proste doświadczenia. "Byliśmy pod wodą, w powietrzu, pod ziemią i na odległych kontynentach. Przeżyliśmy razem wiele przygód, czasem dość niebezpiecznych. Zawsze staraliśmy się pokazać coś ważnego i niezwykłego" - dodaje twórca "Laboratorium".
Zauważa, że młodzi naukowcy, którzy niegdyś pomagali w tworzeniu programów są dziś poważnymi uczonymi o uznanym dorobku. Rozwiązania, które wówczas były nowościami dziś są czymś normalnym, a niektóre z nich zostały wyparte przez kolejne osiągnięcia techniki.
Niedzicki podkreśla, że powrót "Laboratorium" na antenę - kilka miesięcy po jego zdjęciu - jest wspólnym sukcesem - dziennikarzy, naukowców, czytelników i widzów, ale także Stowarzyszenia "Vox Humana", które otrzymało na realizację programów dotację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
"Laboratorium europejskie" będzie emitowane na antenie TVP1 we wtorki około godz. 11.
PAP - Nauka w Polsce, EKR
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.