Chłopcy i dziewczynki nie są aż tak różni, jak uprzednio sądzono. Chociaż dziewczyny spędzają czas wolny raczej w mniejszych, intymniejszych grupach niż chłopcy, to jednak różnice te znikają około 13-14 roku życia, wynika z badań psycholog Jennifer Watling Neal z Michigan State University. <br /><br />
Badanie Neal jest jednym z pierwszych spojrzeń na to jak sieć relacji dziewczynek i chłopców rozwija się przez kolejne lata w szkole. Jak tłumaczy psycholog, dla naukowców ważne jest dokładne poznanie struktury grup dziecięcych, ponieważ może ona sprzyjać zarówno negatywnym zachowaniom, takim jak znęcanie się, i pozytywnym, jak pomaganie innym.
"Chociaż mamy skłonność do myślenia, że dziewczęce i chłopięce grupy są strukturalnie różne, to jednak te różnice znikają, gdy dzieci są starsze" - dodaje Neal.
Może być to spowodowane zwiększoną ilością relacji z płcią przeciwną.
"Młodsi chłopcy i dziewczynki mają skłonność do zabawy w grupie znajomych tej samej płci. Jednak każdy rodzic zauważy w końcu, że ich syn lub córka nagle zaczynają interesować się, społecznie lub romantycznie, płcią przeciwną" - wyjaśnia Neal. NIC
PAP - Nauka w Polsce
dki/jjj/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.