Badanie EEG pozwala przewidzieć reakcję na leki w schizofrenii

Powszechnie stosowane badanie EEG może przewidzieć, czy niektóre z leków pomogą choremu psychicznie - informuje pismo &quot;Clinical Physiology&quot;. <br /><br />

EEG, czyli elektroencefalografia to tania, szeroko dostępna i nieinwazyjna metoda badania elektrycznej aktywności mózgu, stosowane midzy innymi w rozpoznawaniu padaczki czy przy stwierdzaniu śmierci mózgowej. Zespół naukowców z Mc Master University zastosował komputerową analizę wyników badań EEG, dzięki czemu udało się przewidzieć, jak chorzy na schizofrenię zareagują na leczenie silnym lekiem - klozapiną.

Klozapina uważana jest za skuteczny środek do stosowania w przewlekłej, opornej na leki schizofrenii. Może jednak wywoływać drgawki, zaburzenia rytmu serca i pracy szpiku. Czasami pojawiają się zagrażające życiu zmiany we krwi. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, któremu pacjentowi klozapina pomoże, by go nie narażać na szkodliwe skutki uboczne.

Badania przeprowadzono na 23 pacjentach z oporną na leki schizofrenią - 12 mężczyznach i 11 kobietach w średnim wieku. Dzięki danym na temat ich EEG oraz reakcji na lek udało się "wytrenować" algorytm oceniający reakcję na klozapinę z dokładnością sięgającą 89 procent - co wykazały badania kolejnych 14 osób. Autorzy badań chcą je powtórzyć na większej grupie pacjentów. Wykazali też, że w podobny sposób można oceniać leki na padaczkę, a same algorytmy mogą znaleźć zastosowanie także w innych dziedzinach, na przykład przy rozpoznawaniu chorób psychicznych. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera