<strong>Koncert, w którym instrumentami będą telegrafy, a muzykami - telegrafiści, przygotowało Centrum Nauki Kopernik.</strong> Ten niecodzienny występ odbędzie się 7 sierpnia w Warszawie. "Fuga na telegrafy" będzie czwartym odcinkiem naukowego serialu "XIX>XXI Powrót do przyszłości."
Reżyser Serialu XIX>XXI, Łukasz Chotkowski mówi: "Przywracamy na chwilę do życia telegraf - urządzenie umierające. Wysuwamy na pierwszy plan jego dźwięk, który wraz ze śmiercią telegrafu przejdzie do historii. Pokazujemy ludzi, którzy telegrafują przez całe życie - ludzi, dla których telegraf jest pasją i miłością. Zderzamy ich z muzyką. Wszyscy stajemy się orkiestrą. Niewidzialne zamieniamy w widzialne, tu i teraz"."Fuga na telegrafy" to czwarty odcinek Serialu XIX>XXI, cyklu warszawskich zdarzeń naukowo-artystycznych zapowiadających otwarcie Centrum Nauki Kopernik jesienią 2010 roku.
Każdy odcinek składa się z dwóch spójnie połączonych części: fabularnej, skupionej wokół refleksji filozoficznej nad konkretnym wynalazkiem z tamtego czasu, oraz doświadczalnej i interaktywnej, pomagającej w zrozumieniu danego problemu. Serial, jak informuje strona internetowa projektu, opowiada o powrocie do marzeń o przyszłości i modernizacji, a jego osią są wybrane osiągnięcia naukowe - wynalazki oraz odkrycia, które stworzyły naszą nowoczesność.
Reżyserami poszczególnych odcinków teatralnych są: Bartek Konopka, Wojciech Faruga, Xawery Żuławski, Paweł Passini, Łukasz Chotkowski, Jan Klata i Michał Zadara. Poprzednie odcinki poświęcone były wynalazkom kamery, radia oraz aparat fotograficzny.
Koncert odbędzie 7 sierpnia o godz. 20.30 w kamienicy 5-10-15 w Warszawie, na ul. Mokotowskiej 73.
Więcej informacji na temat serialu "XIX>XXI" można znaleźć na stronie http://serial.kopernik.org.pl/ LT
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.