Żaby, które skaczą, ale nie umieją lądować

Archaiczne żaby z rodziny Leiopelmatidae skaczą dobrze, jednak lądują fatalnie. Nie potrafią także pływać żabką - informuje &quot;New Scientist&quot;. <br /><br />

Żyjące w Nowej Zelandii i Ameryce Północnej Liopelmowate (Leiopelmatidae) to najbardziej prymitywne z istniejących współcześnie żab. Badania nad tymi płazami mogą wyjaśnić zagadki żabiej ewolucji. Zamiast synchronicznie i z gracją wyrzucać łapy w typowej żabce, podczas pływania wydają się dreptać.

Jak wykazał, dzięki analizie nagrania video, Richard Essner z Southern Illinois University w Edwardsville, bardzo niedoskonały jest także sposób skakania Leiopelmatidae - trzy badane gatunki z tej rodziny przy lądowaniu nie lądują na łapach, ale upadają na brzuch i pysk, ślizgając się przez chwilę, po czym zginają nogi i są gotowe do kolejnego skoku. Natomiast bardziej zaawansowane ewolucyjnie żaby zaczynają zginać nogi już w locie, by móc na nich miękko wylądować.

Zdaniem naukowców skakanie pojawiło się w toku ewolucji żab początkowo jako sposób na szybkie dostanie się do wody, a nie metoda poruszania się na lądzie. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera