Uczelnie i instytucje

BUW wykona 3 mln skanów swoich zbiorów

<strong>Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczyna skanowanie części swojej cennej kolekcji XIX-wiecznych czasopism.</strong> Dzięki temu każdy internauta - za pośrednictwem biblioteki cyfrowej e-bUW - będzie mógł przeczytać wydania np. &quot;Kuriera Warszawskiego&quot;, &quot;Gazety Literackiej&quot; czy &quot;Pamiętnika dla Płci Pięknej&quot;.

Jak informuje Uniwersytet Warszawski, BUW wykona około 3 miliony skanów swoich zbiorów. Do końca 2012 roku 40 tys. tych prezentacji zostanie udostępnionych w e-bUW i XIX- wieczne publikacje będzie można przeczytać w internecie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Wśród 109 zeskanowanych tytułów znajdą się np. "Dziennik Warszawski"; "Dziennik Wileński"; "Ekonomista: przegląd tygodniowy ekonomiczny, finansowy i statystyczny"; "Gazeta Literacka"; "Gazeta Rolnicza"; "Gazeta Warszawska"; "Kółko Domowe: pismo poświęcone polskim rodzinom"; "Kuryer dla Płci Piękney, czyli Dziennik Literaturze, Nowościom i Modom Poświęcony"; "Kwartalnik muzyczny : pismo poświęcone historji, estetyce i teorii muzyki"; "Monitor Warszawski".

Wielkie skanowanie w BUW jest częścią projektu "Nukat - Autostrada informacji cyfrowej", realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W jego ramach są opracowywane cztery narzędzia informacyjne: katalogi NUKAT i KaRo, katalog on-line bibliotek Uniwersytetu Warszawskiego i biblioteka cyfrowa e-bUW.

Każdy, kto dysponuje komputerem z przeglądarką www i dostępem do internetu, w przygotowywanych katalogach będzie mógł wyszukać opisy potrzebnych publikacji, sprawdzić, gdzie najbliżej wypożyczy poszukiwaną przez siebie lekturę i przeczytać przez internet przydatne teksty źródłowe.

W bazie NUKAT można się dowiedzieć, które biblioteki naukowe w Polsce udostępniają poszukiwaną przez internautę publikację. "Do budowy bazy +Nukat+ przystępują wciąż kolejne biblioteki, a od 2002 roku w katalogu centralnym znalazło się już prawie 1,5 mln opisów publikacji. Liczba ta wzrośnie znacznie, gdy w ramach projektu do bazy +Nukat+ zostaną przejęte opisy publikacji z katalogów 30 polskich bibliotek naukowych" - czytamy na stronie internetowej projektu. Bazę wspomaga wyszukiwarka KaRo - czyli Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich.

Katalog on-line bibliotek UW, ma być internetowym odpowiednikiem tradycyjnego katalogu kartkowego dostępnego w bibliotece. Obecnie katalog udostępnia opisy m.in. wszystkich książek, wydanych od 1994 r. i części wcześniejszych. Znajdzie się w nim również 1600 opisów tytułów czasopism stanowiących zbiory bibliotek UW, w tym około 900 ukazujących się w latach 1801-1939.

W bibliotece cyfrowej e-bUW będą dostępne najcenniejsze czasopisma ze zbiorów BUW. Obecnie e-bUW udostępnia już ponad 4 tys. publikacji - książek, poszczególnych numerów czasopism, jak również np. pocztówek.

Szczegółowe informacje na temat programu "Nukat" są dostępne na stronie: http://autostrada.buw.uw.edu.pl/. Dostęp do katalogów i biblioteki cyfrowej e-BUW jest możliwy przez stronę: www.buw.uw.edu.pl/ EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera