Pierwsza mapa reliktowego promieniowania Wszechświata

ystrzelone w maju 2009 roku kosmiczne obserwatorium Planck przesłało na Ziemię pierwszą mapę reliktowego promieniowania Wscheświata - poinformowała w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna (EAK).

"Przekazane unikalne dane są prawdziwym skarbem dla astronomów" - podkreślono w oświadczeniu EAK. Mikrofalowe promieniowanie tła, czyli promieniowane reliktowe Wszechświata - przypomina EAK - to "dokładne świadectwo okresu młodości naszego Wszechświata".

Przez środek przekazanej mapy przechodzi jasny pas - odzwierciedlenie Wszechświata. Wyżej i niżej niego, w odległości dziesiątków tysięcy lat świetlnych od centrum Galaktyki, znajdują się: kosmiczny pył i gazy.

Astronomowie liczą na to, że przy pomocy map promieniowania reliktowego zbadają najwcześniejsze etapy formowania się Wszechświata, a w szczególności jego rozszerzania.

"Przekazane zdjęcia pozwalają na zobaczenie miejsc kształtowania gwiazd. Obserwatorium Planck odkryło liczne strefy, w których trwają narodziny gwiazd, albo gdzie cykl ich powstawania dopiero się rozpoczyna" - podaje EAK.

Łącznie podczas swej pracy Planck powinien sporządzić cztery pełne mapy mikrofalowego promieniowania tła. Obecnie kosmiczne obserwatorium, które kosztowało 600 milionów euro, znajduje się w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Do początku 2012 roku będzie ono zbierać cenne dane o przeszłości Wszechświata. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera