Uczelnie i instytucje

Powstaje nowy budynek poznańskiej AWF

Wizualizacja nowego budynku AWF w Poznaniu. Źródło: AWF
Wizualizacja nowego budynku AWF w Poznaniu. Źródło: AWF

<strong>W Poznaniu powstaje nowy budynek dydaktyczny tamtejszej <a href="http://www.awf.poznan.pl/">AWF</a></strong>. Nowoczesny obiekt ma zostać oddany do użytku za ok. dwa lata. Prace budowlane wstrzymało ostatnio odkrycie fortyfikacji z XIX w.&quot;Obiekt ma być oddany do użytku za ok. 22 miesiące&quot; - powiedziała PAP Mariola Dymarczyk, rzecznik prasowy AWF Poznań. W nowym obiekcie znajdą się dwie sale wykładowe, pomieszczenia dla Zakładu Żywienia i Żywności, Zakładu Neurobiologii, Wydziału Turystyki i Rekreacji.

Koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 36 mln zł. W 75 proc. kwotę pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej, resztę wyłoży Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trzy lata temu Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał jego budowę za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Dymarczyk poinformowała, że podczas prac ziemnych, w części północnej w wykopie pod przyszłym budynkiem natrafiono na fortyfikacje pruskie z XIX w. "Odkryte ponad 2 m pod ziemią, mają 2 m wysokości i ok. 10 m długości" - dodała.

\"  Budowa nowego obiektu AWF w Poznaniu. Źródło: AWF

Podkreśliła jednak, że odkrycie nie było zaskoczeniem. Istnienie fortyfikacji - m.in. w tym miejscu - ujawniają mapy z XIX w. Ponieważ Prusacy zbudowali w Poznaniu twierdzę poligonalną, składającą się z dużego fortu na Wzgórzu Winiarskim, czyli Cytadeli oraz umocnień na prawym brzegu Warty i rdzenia na jej lewym brzegu, wcześniej natrafiono w mieście na podobne znaleziska.

\" Budowa nowego obiektu AWF w Poznaniu. Źródło: AWF

Odkopane fragmenty murów wstrzymały prace budowlane. Według rzecznik AWF, ze względu na konieczność kontynuowania inwestycji, mury zostaną najprawdopodobniej rozebrane. "W tym tygodniu uczelnia wystąpi z wnioskiem do miejskiego konserwatora zabytków o zgodę na rozebranie murów. Po uzyskaniu zgody inwestor przystąpi do kontynuacji prac" - dodała Dymarczyk.

Za dwa lata uczelnia zyska więc nowe pomieszczenia; stare budynki dydaktyczne często nie spełniają wymogów technicznych. Przykładem może być m.in. Zakład Neurobiologii, mieszczący się w drewnianych barakach, zbudowanych przez Niemców w latach 1942-43 i używanych wówczas do rehabilitacji żołnierzy niemieckich. Budynki są pokryte są papą.

\"  Budynek Zakładu Neurobiologii AWF w Poznaniu. Źródło: AWF

Z kolei Wydział Turystyki i Rekreacji mieści się w tej chwili w przedwojennej, zniszczonej kamienicy - zaznaczyła rzecznik AWF.

Nowy budynek ma mieć pięć kondygnacji i przyziemie. Jego frontowa elewacja w kolorze biało-brązowym będzie skonstruowana głównie ze szkła, nawiązując do architektury obecnego głównego gmachu AWF, mieszczącego się przy tej samej ulicy.

Dymarczyk zapowiedziała, że Zakład Neurobiologii, który przeprowadzi się ze swoich baraków, zyska nowoczesną, klimatyzowaną zwierzętarnię, z osobnymi pomieszczeniami dla zwierząt i osobnymi do wykonywania czynności sanitarnych przy utrzymaniu czystości klatek.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera