
Rolę Szkoły Akademiczno-Górniczej, która działała w Kielcach w latach 1816-1827, przypomną 28 czerwca uczestnicy sympozjum <strong>"Stanisław Staszic - twórca wyższego szkolnictwa technicznego". </strong>Gospodarzem spotkania będzie Politechnika Świętokrzyska.
W opinii jej rektora prof. Stanisława Adamczaka, uczelnia ta jest kontynuatorką Szkoły Akademiczno-Górniczej. "Powstanie obu tych uczelni miało mocne uzasadnienie w tradycji gospodarczej regionu; stanowił on niegdyś Zagłębie Staropolskie, w latach 30. ubiegłego wieku - Centralny Okręg Przemysłowy, a obecnie modernizuje się w nim przemysł maszynowy, materiałów budowlanych, wydobywczy i motoryzacyjny" - przypomniał profesor.
Politechnika Świętokrzyska organizuje sympozjum staszicowskie przy udziale największych w kraju uczelni technicznych - Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej - oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Naukowcy z tych uczelni spróbują wyjaśnić, "dlaczego Staszic jest nam tak bliski i współczesny", przybliżą staszicowską koncepcję ulokowania Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, a ponadto przedstawią Szkołę Akademiczno-Górniczą na tle staszicowskich koncepcji szkolnictwa wyższego, jak również na tle XIX-wiecznego szkolnictwa technicznego w Europie.
Podczas sympozjum przybliżona zostanie ponadto problematyka wyższego szkolnictwa technicznego w regionie świętokrzyskim, patriotyczne tradycje staszicowskie w Kielcach, a także poglądy filozoficzne Stanisława Staszica.
Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowało ekspozycję obrazującą działalność Staszica i wystawę jego wizerunków w medalierstwie. Zostaną one zaprezentowane w historycznej siedzibie Szkoły Akademiczno-Górniczej - zabytkowym pałacu biskupów krakowskich - która obecnie mieści zbiory muzeum.
Stanisław Staszic (1755-1826) - pisarz, publicysta, filozof, geograf i geolog, ksiądz katolicki - był uczonym i czołowym reformatorem epoki Oświecenia, związanym z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, Towarzystwem Rolniczym, Izbą Edukacyjną, Komisją Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Radą Stanu Królestwa Polskiego. Oprócz Szkoły Akademiczno-Górniczej współtworzył Szkołę Główną pod imieniem Królewskiego Uniwersytetu w Warszawie. MCH
PAP - Nauka w Polscels/ jbr/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.