Włosi masowo kupują domki dla nietoperzy, które wieszają na tarasach i w ogrodach. Obecność tych ssaków , jak się okazało, to najskuteczniejsza broń w walce z plagą komarów. Nietoperz zjada ich w ciągu nocy około 2 tysięcy. <br /><br />
W wielu punktach sprzedaży ludzie dosłownie polują na drewniane domki o wymiarach 35 centymetrów szerokości i 60 cm wysokości, w których nietoperze mogą w spokoju zwisać sobie głową w dół. Ich obecność gwarantuje zwycięstwo w walce z dotkliwymi komarami. To sposób znacznie skuteczniejszy od wszelkich środków chemicznych i dymów, odstraszających owady.
Pomysł sprzedaży domków i jednocześnie ochrony ginącego gatunku narodził się przed trzema laty jako rezultat współpracy między siecią supermarketów a Muzeum Historii Naturalnej przy uniwersytecie we Florencji. Ta kampania ekologiczna, zainaugurowana w trzech regionach Włoch, błyskawicznie rozszerzyła się na cały kraj. Obecnie domki sprzedawane są w 160 punktach. Popularność ich jest ogromna - odnotował dziennik "Corriere della Sera" w piątek. Niektórzy klienci, powiedział cytowany w artykule przedstawiciel sieci supermarketów, pytają nawet, czy taki domek można zawiesić nad łóżkiem w sypialni.
Ekolodzy zwracają uwagę na to, że kupując dziuplę pomaga się nie tylko sobie ratując się przed komarami, ale przede wszystkim nietoperzom, które mają coraz więcej kłopotów ze znalezieniem schronienia dla siebie.
PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wysocka
ro/ yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.