<strong>Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk obchodzi 55-lecie swojego istnienia.</strong> Jubileuszowe uroczystości odbyły się 8 czerwca i towarzyszyły rozdaniu subsydiów naukowych przyznawanych w ramach programu "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
"Instytut Chemii Fizycznej powołano w 1955 roku. W początkowych latach działał bez własnej siedziby. Zbudowano ją dopiero w 1959 roku i jej rozbudowa trwa w zasadzie do dzisiaj" - przypomniał dyrektor Instytutu, prof. Aleksander Jabłoński.
Pierwszym dyrektorem Instytutu, a równocześnie przewodniczącym jego Rady Naukowej został prof. Wojciech Świętosławski.
Jak można przeczytać w opracowaniu prof. Wojciecha Zielenkiewicza do "Kroniki - 50 lat IChF PAN", był to pierwszy powołany instytut chemiczny PAN. Jego głównym zadaniem w pierwszym okresie istnienia było przygotowanie kadry naukowej zdolnej rozwinąć badania podstawowe z zakresu fizykochemii.
Obecnie Instytut wydaje około 300 oryginalnych publikacji rocznie. Podejmowane w nim prace naukowe silnie wiążą się z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania są prowadzone w 10 zakładach naukowych.
Wśród głównych tematów badawczych podejmowanych przez pracowników naukowych IChF znajdują się m.in. warstwy molekularne; fizykochemia miękkiej materii; synteza nanocząstek, tworzenie i charakteryzacja nanostruktur; modelowanie w zakresie fizykochemii aerozoli.
Szczegółowe informacje na temat IChF są dostępne na stronie: www.ichf.edu.pl
EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.