Poradnik wynalazcy

Jak powinno wyglądać zgłoszenie patentowe na wynalazek z dziedziny chemii, medycyny, biotechnologii? Jak przygotować zgłoszenie o udzielenie prawa ochronnego dla produktów leczniczych i produktów ochrony roślin? Jak poprawnie opisać wynalazki i wzory użytkowe z różnych dziedzin techniki.<strong> &quot;Poradnik wynalazcy&quot; pod red. Andrzeja Pyrży poprowadzi innowatorów przez meandry procedur zgłoszeniowych w systemie krajowym, europejskim i międzynarodowym.</strong>

Bezpłatna publikacja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość", jest dostępna na otwartych spotkaniach Urzędu Patentowego RP i Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak pisze w przedmowie do poradnika Andrzej Pyrża, działania proinnowacyjne są ważnym elementem polityki gospodarczej państwa. Prawa wyłącznej gospodarczej eksploatacji rozwiązań są zapewniane innowatorom poprzez udzielenie patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory przemysłowe. Sprzyja to odzyskiwaniu nakładów na opracowanie i wdrożenie rozwiązań, a także gromadzeniu środków na kontynuowanie działalności innowacyjnej.

"Standardowe rozwiązania prawne wymagają od zgłaszającego jednoznacznego opisania rozwiązania i sprecyzowania zakresu wnioskowanej ochrony. Jednoznaczne określenie zakresu udzielanego przez państwo monopolu sprzyja pewności obrotu gospodarczego i zapobiega sporom na tle nieuprawnionego korzystania przez osoby trzecie - w sposób zarobkowy lub zawodowy - z wynalazków i wzorów użytkowych" - przekonuje Pyrża.

Poradnik zawiera informacje o ochronie wynalazków i wzorów użytkowych przez zgłoszenie w urzędzie patentowym. Przedstawia uwarunkowania prawne oraz praktykę, aktualne orzecznictwo zarówno krajowe, jak i Europejskiego Urzędu Patentowego. Publikacja omawia szeroko współczesne narzędzia informacji patentowej.

Zdaniem eksperta, wykorzystanie praktycznych wskazówek zawartych w książce może poprawić efektywność prac nad innowacjami, ułatwić decyzję co do celowości i kierunków prac nad rozwiązaniami oraz wybór sposobu ochrony dorobku intelektualnego. Może być również istotnym wsparciem w realizacji programów Patent Plus oraz Kreator innowacyjności. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera