Historia i kultura

Ruiny stolicy Asyrii sprzed 4500 lat zagrożone zalaniem

Iraccy archeolodzy poinformowali o poważnym zagrożeniu dla ruin pierwszej stolicy Asyrii w północnej Mezopotamii sprzed 4500 lat, wynikającym z braku wałów przeciwpowodziowych nad rzeką Tygrys - donosi serwis internetowy Monsters and Critics.

Pozostałości miasta i fortecy Aszur pochodzące z ok. 2500 r. p.n.e., noszące obecnie nazwę Kalaat Szirkat, znajdują się w północnym Iraku na terenie okręgu Al-Shirqat w prowincji Salah Ad-Din.

Jak poinformował Mohammed al-Jabouri z Biura Starożytności Prowincji Salah Ad-Din, nurt Tygrysu zmył już ponad 30 metrów położonego nad rzeką starożytnego stanowiska, które w odległej przeszłości było pierwszą stolicą Asyrii, ośrodkiem religijnym i miejscem kultu boga Aszura, od którego imienia pochodzi nazwa całej asyryjskiej cywilizacji.

Ostatnio wody Tygrysu zmyły dziesiątki glinianych tabliczek i posągów znajdujących się na stanowisku, które było badane i częściowo odsłonięte przez niemieckich archeologów w latach 1913-1918. Od tamtego czasu nie prowadzono na stanowisku nowych prac wykopaliskowych.

Zdaniem archeologów, wzniesienie wału przeciwpowodziowego mogłoby ocalić ruiny Aszur, ale dotychczas podejmowane przez naukowców próby skłonienia władz lokalnych oraz ministerstwa turystyki i starożytności Iraku do wydzielenia odpowiednich środków na ten cel nie odniosły skutku. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera