Zwierzęta, które nie potrzebują tlenu

Żyjące na dnie Morza Śróddziemnego wielokomórkowe organizmy nie tylko nie potrzebują tlenu, ale w dodatku nie szkodzi im obecność trujących siarczków - informuje pismo "BMC Biology".

Organizmy te należą do typu kolczugowców (Loricifera) - mikroskopijnych, wyłącznie morskich zwierząt bezkręgowych. Kolczugowce są jednymi z najmniejszych wielokomórkowców. Ich ciało ma od 0,08 do 0,5 milimetra długości, kształtem przypomina wazonik, z którego wystają tak zwane "sztyleciki". Mimo braku tlenu są aktywne metabolicznie i mogą się rozmnażać.

Odkrycia beztlenowych kolczugowców dokonał zespół z politechniki w Ankonie, analizując osady denne z głębokich, wypełnionych bardzo zasoloną i pozbawioną tlenu wodą zagłębień na dnie Morza Śródziemnego.

Wcześniej naukowcom wydawało się, że w tak trudnych warunkach mogą bytować co najwyżej jednokomórkowe bakterie i archeony, a inne organizmy opadają na dno po śmierci, jednak w niegościnnym środowisku udało się znaleźć żywe kolczugowce - niektóre z nich miały właśnie złożyć jaja.

Jak wykazały obserwacje pod mikroskopem elektronowym, zamiast typowych dla organizmów tlenowych mitochondriów - energetycznych centrów komórki, u kolczugowców występują organelle przypominające tak zwane hydrogenosomy, spotykane u pasożytniczych, beztlenowych pierwotniaków.

Zdaniem komentujących odkrycie naukowców, podobne warunki co na dnie Morza Śródziemnego mogły panować w oceanie przed 500-600 milionami lat, a obecnie - w tak zwanych strefach subdukcji - na granicy płyt litosfery. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera