Namalowaną 100 lat temu na powierzchni ponad 50 m kw. <strong>panoramę "Bitwa pod Grunwaldem", autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego</strong>, można od środy oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Pomysł utworzenia panoramy przedstawiającej zwycięstwo pod Grunwaldem narodził się przed ponad stu laty, gdy warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych odmówiło wypożyczenia "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki na organizowane w Krakowie obchody 500-lecia tej bitwy. Organizatorzy jubileuszu postanowili wówczas zamówić podobne malowidło u byłych uczniów Matejki - Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.
Malarze przedstawili własną wizję bitwy. Wykonany w technice olejnej obraz ukazuje ostatnie godziny walki na polach Grunwaldu. Malowidło zaprezentowano 12 lipca 1910 r. w specjalnie wzniesionym pawilonie na krakowskim placu św. Ducha, obok Teatru im. J. Słowackiego. Obraz zebrał dobre recenzje, ale na zawsze pozostał w cieniu powstałego wcześniej malowidła Matejki.
Losy panoramy po pokazie w 1910 r. nie są do końca znane. W 1989 r. malowidło odnalazł w magazynach lwowskiego muzeum historyk i teoretyk sztuki, prof. Zdzisław Żygulski. W listopadzie ubiegłego roku panorama trafiła do Krakowa, gdzie została poddana konserwacji przez dwunastoosobowy zespół z Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Obraz, o wymiarach 5 na 10 m, odnowiono w ekspresowym tempie dwóch miesięcy. Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obraz Rozwadowskiego i Popiela był już wcześniej prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na zamku w Książu, której dyrektor Alicja Młodecka była inicjatorką ściągnięcia panoramy do Polski w roku jubileuszowym.
Poza Bytomiem dzieło będzie można też zobaczyć w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w Muzeum Lubelskim, w Muzeum w Częstochowie i na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W lipcu panorama ma być ważnym punktem wystawy "Na znak świetnego zwycięstwa" na Wawelu, gdzie 15 lipca - dokładnie w 600. rocznicę bitwy - odbędą się główne uroczystości jubileuszowe.
W Bytomiu "Bitwę pod Grunwaldem" można oglądać do 16 czerwca. TOE/MAB
PAP - Nauka w Polsce
hes/ jbr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.