Uczelnie i instytucje

SUM "adoptuje" dwa sumy z chorzowskiego zoo

<strong>Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach postanowił otoczyć opieką dwa sumy z chorzowskiego zoo - będzie pokrywać koszty ich utrzymania</strong>. Uczelnia chce w ten sposób promować prawidłowy skrót swojej nazwy, który brzmi właśnie SUM.

1 kwietnia w południe, w pobliżu akwariów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie, została uroczyście zamontowana tabliczka informująca o "adoptowaniu" ryb. Od tej chwili dwa sumy czerwonoogonowe (Phractocephalus hemioliopterus) stały się oficjalnymi podopiecznymi uczelni.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Izabela Koźmińska-Życzkowska, w akcji chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie i promocję prawidłowego skrótu nazwy uczelni.

"Niestety w wielu wypowiedziach i przekazach medialnych wciąż funkcjonują nieprawidłowe skróty: ŚUM, ŚLUM czy ŚLAM. Jak wiemy, uczelnia kieruje swą ofertę edukacyjną również za granicę, stąd wielu studiujących na Śląskim Uniwersytecie Medycznym jest obcokrajowcami. Dlatego też przyjęto oficjalny, międzynarodowy i zrozumiały dla wszystkich skrót - SUM" - wyjaśniła Koźmińska-Życzkowska.

Przedstawiciele uczelni podkreślają zalety otoczonych opieką sumów: są majestatyczne i okazałe (osiągają ponad metr długości i wagę przekraczającą 40 kg), ale równocześnie przyjaźnie nastawione do otoczenia. Sumy w chorzowskim zoo dzielą akwarium z dwiema innymi rybami: gurami olbrzymim oraz pielęgnicą i świetnie się rozumieją.

Na pamiątkę "adopcji" uczelnia chce, by w budynku rektoratu zamieszkali kuzyni sumów w chorzowskiego zoo - w wersji mini. Trwają prace związane z zainstalowaniem akwarium. Dzięki temu sum stanie się oficjalną maskotką SUM.

Uczelnia ogłasza też konkurs na imiona dla sumów. Propozycje można przesyłać na adres: imiesuma@sum.edu.pl. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone przewodnikami po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie oraz materiałami promocyjnymi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. KON

PAP - Nauka w Polsce

kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera