Pszczoły widzą najszybciej i bardzo kolorowo

Choć pszczoły i trzmiele mają maleńkie mózgi, ich życie jest kolorowe, a oczy reagują na barwy szybciej niż oczy jakichkolwiek innych zwierząt - informuje "Journal of Neuroscience".

Jak ustalili dr Peter Skorupski i prof. Lars Chittka z Queen Mary University of London, pszczoły potrafią dostrzegać kolory dwa razy szybciej niż ludzie, a trzmiele nawet pięć razy szybciej. Dzięki temu nie mają problemów, gdy latając po zacienionych zaroślach szukają pokarmu czy muszą odnaleźć wejście do ula.

O tym, że na przykład ważki potrafią dostrzegać zdobycz czy zagrożenie lecąc z ogromna prędkością wiadomo było od dawna, jednak w przypadku pszczół chodzi nie tylko o dostrzeganie ruchomych obiektów, ale i rozróżnianie kolorów, wskazujących na obecność pełnych pyłku i nektaru kwiatów.

Ludzkie oko ma trudności z dostrzeżeniem bardzo szybko lecącego owada - dlatego ważka czy bzyg sprawiają niekiedy wrażenie, jakby znikały w jednym miejscu, a pojawiały się w innym. Tymczasem owady nie tylko dostrzegają otoczenie, ale i inne latające owady - zarówno te, które starają się złapać, jak i te, przed którymi umykają. Pozwala na to szybka praca ich oczu, błyskawicznie tworzących obrazy i wysyłających je do mózgu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera