
<strong>Do 30 maja w białostockim Ratuszu - głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - można obejrzeć wystawą czasową pt."Glina"</strong>. Zamysłem autorów było ukazanie szerokiej gamy możliwości zastosowania tego materiału w różnych dziedzinach życia na przestrzeni tysiącleci - od polepy po najszlachetniejszą ceramikę.
Tym razem główną rolę na wystawie odgrywa sam surowiec, a chronologię muzealnicy uznali za kwestię drugorzędną. Obok siebie są prezentowane przedmioty z III tysiąclecia p.n.e. wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych i naczynia współcześnie stworzone przez garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej.
Jak zaznaczają organizatorzy, celem wystawy jest pokazanie, że glina, dzięki swej plastyczności jest materiałem wszechstronnym. To z niej wytwarzano naczynia codziennego użytku i te luksusowe. Glinę stosowano w sztuce przy tworzeniu dużych form rzeźbiarskich, ale też produkując ceramiczne bibeloty. Jest niezastąpiona także w budownictwie, gdzie do dziś wytwarza się z niej cegły, dachówki, kafle piecowe czy płytki podłogowe.
Wystawa prezentuje szeroką gamę zabytków. Szczególnie warta uwagi jest rekonstrukcja pieca z kafli miskowych z I poł. XVI w., który ogrzewał niegdyś karczmę w Tykocinie. Na ekspozycji pokazywane są także płytki ceramiczne z pomieszczeń gospodarczych pałacu Branickich w Białymstoku, rzeźby Alfonsa Karnego oraz misternie zdobiona porcelana z bogatych zbiorów muzealnych.
Zaaranżowano też warsztat garncarski, dzięki czemu widz może poznać technikę toczenia naczyń na kole oraz procesy, jakim są poddawane wyroby - od suszenia poprzez wypał po szkliwienie. Uzupełnieniem ekspozycji jest film, pokazujący garncarza przy pracy.
Wystawę przygotowano ze zbiorów własnych Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Komisarzem jest Halina Karwowska - Kierownik Działu Archeologii, natomiast aranżację plastyczną przygotował Andrzej Dworakowski.
W każdą sobotę i niedzielę (oprócz 3-4 kwietnia i 1 maja), zawsze o godz. 10.00, 12.00 i 14.00 w muzeum są organizowane warsztaty plastyczne dla dzieci pt. "Nie święci garnki lepią". Przygotowano też zeszyt edukacyjny z ćwiczeniami rysunkowymi na temat gliny. Więcej informacji na ich temat można uzyskać w Dziale Promocji - tel. 85 740 77 41, kom. 509 366 740. SZZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.