Papaja hamuje wzrost raka

Wyciąg z liści papai może znaleźć zastosowanie w walce z rakiem. Naukowcy z USA i Japonii wykazali właśnie, że hamuje on wzrost komórek raka szyjki macicy, raka piersi, płuc i trzustki.

Informację na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Ethnopharmacology".

W swoich testach laboratoryjnych badacze z Uniwersytetu Stanu Floryda wraz z kolegami z Japonii wykorzystali ekstrakt uzyskany z wysuszonych liści papai. Dodawali go w czterech różnych stężeniach do hodowli komórek pochodzących z 10 różnych nowotworów złośliwych, a po 24 godzinach sprawdzali efekty jego działania.

Ekstrakt spowalniał podziały wszystkich komórek nowotworowych, a najlepsze wyniki dawał w najwyższym stężeniu.

Dokładniejsze analizy hodowli komórek chłoniaka T-komórkowego (tj. wywodzącego się z limfocytów T) wykazały, że działanie papai polega m.in. na stymulowaniu samobójczej śmierci komórek nowotworowych.

Naukowcy zaobserwowali też, że wyciąg z liści tej rośliny pobudza komórki odporności do produkcji cytokin typu Th1. Związki te regulują aktywność limfocytów pomocniczych Th1, przez co odgrywają ważną rolę w zwalczaniu nowotworów przez organizm.

Ich zdaniem, sugeruje to, że składniki obecne w wyciągu z liści papai można będzie wykorzystać w przyszłości nie tylko w terapii nowotworów, ale również wielu schorzeń związanych z zaburzeniami układu odporności, jak choroby o podłożu zapalnym czy autoagresywnym.

Co ważne, ekstrakt z papai nie miał żadnego toksycznego wpływu na zdrowe komórki obecne w hodowli, co pozwoli uniknąć działań niepożądanych, tak typowych dla wielu terapii przeciwnowotworowych.

Jak komentuje niebiorący udziału w badaniach dr Bharat B. Aggarwal z Uniwersytetu Stanu Teksas, najnowsze wyniki muszą być jeszcze zweryfikowane w testach na zwierzętach oraz ludziach.

Badacz jest jednak głęboko przekonany do przeciwnowotworowych własności papai - do tego stopnia, że codziennie spożywa jeden owoc. Choć w najnowszych badaniach nie sprawdzono jakie dokładnie składniki papai mają działanie przeciwnowotworowe, dr Aggarwal podejrzewa, że jednym z nich może być enzym papaina. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera