Historia i kultura

Antyk we współczesności - konferencja na UW

<strong>O tym, jak kultura antyku wpłynęła na różne dziedziny współczesnego życia będą rozmawiać uczestnicy konferencji &quot;Antyk, antyk! Kulturowa recepcja tradycji antyku w epoce postmodernistycznej&quot;</strong>. Spotkanie odbędzie się 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

Interdyscyplinarną konferencję organizuje Koło Naukowe Recepcji Antyku "Ars Antica". Wezmą w niej udział młodzi badacze z wydziałów archeologii, polonistyki, psychologii z Uniwersytetów: Warszawskiego, Śląskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego i UAM w Poznaniu.

Konferencja podzielona będzie na cztery panele: psychologiczno-społeczny, literacko-historyczny, filmowy oraz artystyczny.

"Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo tradycja kultury antycznej jest zakorzeniona w naszym codziennym życiu" - zauważa Anna Bińkowska, prezes Koła Naukowego Recepcji Antyku "Ars Antica".

Jej zdaniem, poznanie źródeł i motywów antycznych jest bardzo istotnym elementem w rozumieniu kultury nowożytnej. "Recepcja antyku odgrywa również niebagatelną rolę w kulturze Warszawy. Chcemy zaciekawić słuchaczy kulturą antyczną, uświadomić, jak bardzo jest nam ona bliska oraz zachęcić do samodzielnego poszukiwania motywów antycznych we współczesnym świecie" - dodaje Bińkowska.

Program konferencji jest dostępny na stronie Uniwersytetu Warszawskiego: http://www.uw.edu.pl/strony/aktualnosci/antyk.pdf. LT

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera