Archeolodzy odkryli w Egipcie pozostałości grobowca ze ścianami pokrytymi inskrypcjami i sarkofag królowej Behenu z VI Dynastii, z czasów Starego Państwa - podaje agencja Reuters.
Jak poinformował dr Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, archeolodzy odnaleźli pozostałości bardzo zniszczonej sali sarkofagowej grobowca królowej Behenu z VI Dynastii (ok. 2323-2150 r. p.n.e.), z której zachowały się dwie wewnętrzne ściany pokryte hieroglifami, tzw. Tekstami Piramid, oraz sarkofag królowej z granitu.
Teksty Piramid związane z kultem zmarłych w starożytnym Egipcie były umieszczane na ścianach wewnętrznych korytarzy i komór grobowych władców, gdyż były przeznaczone tylko dla nich.
Według Hawassa, najstarsze Teksty Piramid zostały odkryte w sali grobowej faraona Unasa, ostatniego władcy V Dynastii (ok. 2465-2323 r. p.n.e.), w jego piramidzie znajdującej się w Sakkarze koło starożytnego Memfis - stolicy Egiptu w czasach Starego Państwa.
Jak poinformował F. Collombert, pozostałości piramidy królowej Behenu i jej sarkofag zostały odnalezione w pobliżu kompleksu grobowego faraona Pepiego I, trzeciego władcy VI Dynastii.
Sarkofag zachował się w dobrym stanie i jest pokryty hieroglifami, wymieniającymi różne tytuły królowej Behenu, ale żadna z inskrypcji nie informuje o tożsamości męża królowej.
Badacze starożytnego Egiptu nie mają pewności, czyją małżonką była królowa Behenu - faraona Pepiego I, czy jego syna i następcy - faraona Pepiego II, ostatniego władcy z VI Dynastii. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.