<strong>Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że straciliśmy ogromną szansę, jaką jest rozwój energetyki wiatrowej - deklaruje były minister środowiska, prof. Maciej Nowicki w wywiadzie opublikowanym w lutowym, elektronicznym wydaniu miesięcznika <a href="http://www.naukawpolsce.pap.com.pl/palio/www.sprawynauki.edu.pl">"Sprawy Nauki"</a></strong>. Zdaniem profesora, Polska w latach 90. mogła rozwinąć te technologie, bo były na to pieniądze z EkoFunduszu, który chciał sfinansować zakup licencji fabrykom państwowym, które nie skorzystały z oferty i potem upadły.
W tej dziedzinie jest w tej chwili tak wielki boom - przekonuje prof. Nowicki - że zamówienia są przyjmowane z 3-letnim wyprzedzeniem, gdyż brakuje mocy przerobowych na świecie. A to przecież jest także sprawa nowych miejsc pracy i zwiększenia polskiego eksportu.
"Naszą specjalnością, niszą mogą natomiast być kotłownie i elektrociepłownie na biomasę, bo mamy bardzo dobre firmy i doświadczenie w tym zakresie. A w dłuższej perspektywie - kolektory słoneczne. Już teraz mamy ponad 40 firm, które eksportują ponad 50 proc. swojej produkcji. Ale one, niestety, nie mają żadnego wsparcia promocyjnego ze strony państwa. W przyszłości natomiast takim kierunkiem rozwoju przemysłu winna być fotowoltaika, ale obecnie wymaga ona mądrego wsparcia dla jej rozwoju" - mówi specjalista.
W wywiadzie zatytułowanym "Uczeni w klimacie", prof. Nowicki odnosi się także do wyników badań naukowych, z których jedne potwierdzają hipotezę ocieplania klimatu, a inne ją kwestionują. Ustosunkowuje się również do tworzenia na świecie tzw. zielonych miejsc pracy, wyboru skutecznych metod oszczędzania energii, kosztów społecznych walki z ociepleniem i ustawodawstwa nakładającego na państwa redukcję emisji dwutlenku węgla.
W tym samym numerze "Spraw Nauki" także trzy inne wywiady - z prof. Wiesławem Sztumskim ("Nauka - to tylko biznes?"), prof. Markiem Szczepańskim ("Dolina Krzemowa nad Rawą?") i dr Anetą Rogalską-Marasińską ("Tolerancja niejedno ma imię").
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.