
<strong>"Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni" Leszka Moczulskiego </strong>to próba syntezy stuletniego już dorobku geopolityki akademickiej oraz krytycznej oceny głównych koncepcji geopolityki stosowanej. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa BELLONA. Obecna wersja książki napisana została w latach 1997-98.
Dyscyplina, która się tym zajmuje czyli geopolityka jest względnie młodą dziedziną nauki powstałą w naszym stuleciu i jeszcze w pełni nieukształtowaną choć już kontrowersyjną. Generalnie zajmuje się ona badaniem przestrzennej struktury politycznej na tle fizycznej struktury geograficznej."Ciągle znajdujemy się w pionierskiej epoce określania jej ram i funkcji. Próba konfrontacji teoretycznych założeń formującej się dyscypliny z powszechnie znanym materiałem historycznym może być interesująca intelektualnie zarówno w zakresie nowych interpretacji przeszłości jak i lepszego rozumienia świata w którym żyjemy oraz przyszłości w którą wkraczamy" - pisze Moczulski.
***
Leszek Moczulski - historyk, absolwent wydziału ekonomii społecznej Akademii Nauk Politycznych, magister prawa Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku, habilituje się w Instytucie Historii PAN.
Główne zainteresowania badawcze to procesy multisekularne, konflikty międzynarodowe, geopolityka, geohistoria i geostrategia.
Uczestnik niepodległościowej konspiracji, jawnej opozycji demokratycznej, współtwórca ROPCiO i KPN, więziony w latach 1957-1958 i 1980-1986. Uczestnik życia politycznego w latach 1989-1997, kandydat w wyborach na prezydenta RP, poseł 1. i 2. kadencji Sejmu, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wykładowca w Studium Europy Wschodniej UW i na Wydziale Nauk Politycznych AH w Pułtusku.
Wydał m.in. "Dylematy. Wstęp do historii polityczne Europy Zachodniej 1945-1970" (Warszawa 1971), "Rewolucja bez rewolucji" (poza cenzurą, 1979), "Narodziny Międzymorza. Ukształtowanie ojczyzn, powstanie państw oraz układy geopolityczne wschodniej części Europy w późnej starożytności i we wczesnym średniowieczu" (Warszawa 2008). ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.