Amerykańskie wróblowate są najbardziej rozwiązłe

Żyjący na słonych bagnach wybrzeża USA bagiennik żółtoczelny z rzędu wróblowatych (Ammodramus caudacutus) to najbardziej rozwiązły ptak świata - informuje serwis "BBC News/Science".

Jak wykazali naukowcy z University of Connecticut, 95 procent samic bagiennika ma w każdym okresie gniazdowania więcej niż jednego partnera. Prawdopodobnie winne są powtarzające się co cztery tygodnie, zalewające gniazda wysokie przypływy, które zmuszają do walki o przeżycie wszelkimi środkami. Samica samotnie wychowuje potomstwo, a samce nie przejmują się podziałami terytorialnymi. Jeśli pisklęta zginą, trzeba szybko znaleźć nowego ojca dla swoich dzieci, jaki by nie był. Inne ptaki poświęcają znalezieniu partnera znacznie więcej czasu, samice bagiennika nie mogąc liczyć na jakość, inwestuje w ilość.

Zachowanie bagiennika badano przeprowadzając zarówno obserwacje w warunkach polowych, jak i analizę DNA. Okazało się, że w niemal każdym lęgu zdarzały się jaja pochodząca od więcej niż jednego samca, a w co trzecim gnieździe każde pisklę miało innego ojca. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera