Udało się naprawić genetyczny defekt, z powodu którego Japończycy i Chińczycy często reagują na alkohol znacznie mocniej niż Polacy czy Rosjanie - informuje "Nature Structural and Molecular Biology".
Około 40 procent populacji Azji Wschodniej i wiele osób pochodzenia azjatyckiego na całym świecie ma genetyczną mutację, z powodu której powstaje nieaktywna forma dehydrogenazy-2 aldehydu (ALDH2). Gdy piją alkohol, reagują jak alkoholik, któremu wszyto esperal - w ich organizmie gromadzi się aldehyd octowy - twarz czerwienieje, serce bije szybciej i zaczynają się wymioty. Poza tym nieaktywna postać ALDH2 zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i zmniejsza skuteczność nitrogliceryny, stosowanej w leczeniu choroby wieńcowej.
Naukowcom z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism udało się przywrócić aktywność ALDH2 za pomocą cząsteczki zwanej Alda-1. Dalsze prace maja doprowadzić do znalezienia aktywatora o jeszcze większej skuteczności. PMWPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.