Biegun Południowy odwiedza 40 tysięcy turystów rocznie

40 tysięcy turystów odwiedzających każdego roku Biegun Południowy przyczynia się do emisji olbrzymich ilości gazów cieplarnianych. Odwiedzający pokryty śniegiem ląd zagrażają nie tylko Antarktydzie ale i reszcie świata - uważa holenderski badacz Machiel Lamers, który badał wpływ rozwoju turystyki na Antarktydę oraz możliwości jego ograniczenia.

Turystyka na Antarktydzie przeżywa boom, podczas gdy jeszcze 20 lat temu ten rejon odwiedzało kilkuset podróżników. Naukowiec alarmuje, że Antarktyda nie ma żadnej polityki limitowania napływu turystów - podaje internetowy serwis "Science Daily".

Zdaniem naukowca zachowanie środowiska naturalnego Antarktydy leży w interesie biur turystycznych, które zdają sobie z tego sprawę i we własnym zakresie wprowadzają limity dla turystów. Sytuacja ta może się jednak szybko zmienić - uważa Lamers.

Jego zdaniem szybko powinny być podjęte kroki zaradcze. Kraje, które roszczą sobie prawo do Antarktydy powinny przygotować długoterminowy plan ochrony i odpowiedzieć na pytania m.in. co się stanie jeśli ktoś zechce wybudować komercyjne bazy na biegunie i kto będzie wtedy odpowiedzialny za turystów. KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera