Wydano przyrodnicze radiowe gawędy prof. Simony Kossak

Niezwykłe opowieści o przyrodzie z radiowych gawęd nieżyjącej już prof. Simony Kossak z Białowieży utrwalono <strong>na czterech płytach CD i w książce-albumie pod tytułem &quot;Dlaczego w trawie piszczy&quot;</strong>.

Promocja płyt i albumu, wydanych przez Polskie Radio Białystok i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku, odbyła się 8 stycznia w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Simona Kossak (1943-2007) była profesorem nauk leśnych, choć sama mawiała, że jest zoopsychologiem. Jej radiowe gawędy z cyklu "Dlaczego w trawie piszczy" cieszyły się niezwykłą popularnością.

Prof. Simona Kossak urodziła się w Krakowie w znanej artystycznej rodzinie Kossaków. Była córką Jerzego, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza Kossaka - trzech znanych malarzy. Była krewną Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Przez ponad 30 lat mieszkała i pracowała zawodowo w Puszczy Białowieskiej. Prof. Kossak była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz przyrody. Była autorką ponad 140 prac naukowych, kręciła też filmy przyrodnicze.

Pierwsze gawędy zostały nagrane w 2001 roku; powstawały w naturalnych plenerach w Puszczy Białowieskiej. Ogółem jest ich około dwóch tysięcy. Na płytach i w książce ilustrowanej zdjęciami przyrodniczymi autorstwa znanych w regionie fotografików, gawędy podzielone zostały na cztery pory roku.

Jak podkreślał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dr Lech Magrel, jednym z zadań tej instytucji jest promowanie idei ochrony przyrody, ale i pokazanie, że środowisko, w którym żyjemy jest piękne. Dlatego - jego zdaniem - wydano właśnie gawędy prof. Kossak.

Prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski poinformował, że na razie wydano kilka tysięcy egzemplarzy wydawnictwa poświęconego pamięci prof. Simony Kossak. Nie jest ono przeznaczone do sprzedaży. Trafiać będzie m.in. do szkół, bibliotek, będzie też rozdawane poprzez radiową antenę.

Obecny na promocji fotografik, życiowy partner prof. Simony Kossak, Lech Wilczek pytany, czy prof. Kossak bardziej lubiła świat zwierząt czy świat ludzi powiedział, że "ludzie przez zwierzęta trafiają częściej do ludzi" - mówił Wilczek.

Gawędy nagrywali dwaj dziennikarze: Jerzy Leszczyński i Jarosław Iwaniuk. Iwaniuk wspominał, że prof. Kossak miała niesamowity dar opowiadania o wszystkim co się działo i dzieje w Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała w leśniczówce i pracowała w placówkach naukowych.

Gawędy prof. Kossak były emitowane w kilku regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia. KPW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera