Muzyka ucisza szumy uszne

Słuchanie ulubionej muzyki przez rok może sprawić, że szumy uszne staną się mniej dokuczliwe - twierdzą niemieccy naukowcy. Jest jednak jeden warunek: z utworów muszą zostać usunięte te nuty, które odpowiadają częstotliwości dzwonienia w uszach. Badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Według naukowców z Uniwersytetu w Muensterze, taka terapia może być z powodzeniem stosowana równocześnie z innymi metodami leczenia przewlekłych szumów usznych, które obniżają jakość życia około 3 proc. populacji. Dzięki wyeliminowaniu z muzyki dźwięków o takiej częstotliwości jak szumy, zmniejsza się związana z tą częstotliwością aktywność mózgu, a w efekcie pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort.

Biorące udział w badaniach osoby miały przewlekłe szumy uszne przez około 5 lat. Te z nich, które słuchały specjalnie przygotowanej muzyki średnio przez 12 godzin tygodniowo po roku przyznały, że szumy stały się mniej dokuczliwe.

U większości pacjentów przyczyny szumów nie da się jasno określić. Badania wykazały jednak, że uciążliwe dzwonienie czy pulsowanie w wielu przypadkach może być efektem defektu obszaru mózgu odpowiedzialnego za przetwarzanie dźwięków. KOC

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera