Drzewa rozkazują mrówkom

Afrykańskie akacje potrafią wykorzystać mrówki jako najemną armię, która chroni je przed roślinożercami, ale nie odstrasza owadów mogących zapylać kwiaty - informuje serwis "BBC News/Science".

Agresywne, mocno kąsające mrówki żywią się wydzielanym przez akacje nektarem i żyją w gniazdach po korą drzew - mają więc zapewnione zarówno wyżywienie, jak i zakwaterowanie.

Doktor Nigel Raine z University of London wspólnie z kolegami z uniwersytetów w St. Andrews, Edynburgu i Reading oraz szwedzkiego uniwersytetu w Lund badał współpracę mrówek i akacji. Okazało się, że mrówki atakują nie tylko inne owady, które chciałyby podjeść im nektar, ale - w przypadku afrykańskich mrówek Crematogaster - nawet tak duże jak żyrafa zwierzęta roślinożerne, próbujące pożywić się liśćmi. W Ameryce Południowej podobną rolę spełnia mrówka Pseudomyrmex.

Ochrona ochroną, ale w życiu rośliny najważniejsze jest przedłużenie gatunku - i agresywne mrówki mogłyby przeszkodzić, odstraszając owady, które zapylają kwiaty bądź też wyjadając wabiący nektar.

Akacja - w odróżnieniu od innych roślin - nie utrudnia mrówkom dostępu do kwiatów za pomocą barier czy śliskich powierzchni. Stosuje bardziej wyrafinowaną metodę - po pierwsze udostępnia owadom nektarniki pozakwiatowe, z których mogą korzystać bez konieczności wspinania się do kwiatu. Po drugie zapach kwiatów jednocześnie przywabia owady mogące je zapylić i odstrasza mrówki - prawdopodobnie najbardziej odrażający dla mrówek jest zapach pyłku. Gdy cały pyłek zostanie już przeniesiony na inne kwiaty przez zapylające owady, kwiaty przestają odstraszać mrówki, co trzyma na dystans zwierzęta mogące uszkodzić przekwitający kwiat i powstające nasiona. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera