Narząd równowagi reguluje przepływ krwi przez mózg

Znajdujący się w uchu wewnętrznym narząd równowagi jest też regulatorem przepływu krwi przez mózg - informuje pismo "BMC Neuroscience".

Ucho wewnętrzne zajmuje przestrzeń wewnątrz kości czaszki, zwaną błędnikiem kostnym. W jego wnętrzu mieści się błędnik błoniasty wypełniony płynem. Część błędnika przylegającego do ucha środkowego to przedsionek. Łączą się z nim ślimak i trzy kanały półkoliste, leżące w trzech przecinających się pod katem prostym płaszczyznach (pionowa, pozioma i strzałkowa). Jak od dawna wiadomo, kanały półkoliste służą do rejestrowania zmian położenia ciała - są narządem zmysłu równowagi.

Współpracujący z NASA zespół doktora Jorge Serradora z Harvard Medical School przeprowadził na 24 osobach badania wykonywane zwykle u astronautów. Ochotników przywiązywano do odchylanego w różnych kierunkach krzesełka, przeprowadzano też ćwiczenia w gigantycznej wirówce. W ten sposób można było oddziaływać na poszczególne części narządu równowagi i śledzić związane z tym zmiany przepływu krwi. Okazało się, że narząd równowagi w sposób niezależny od ciśnienia tętniczego krwi reguluje przepływ krwi przez mózg.

Zdaniem naukowców, połączenie dwóch funkcji w jednym narządzie powstało prawdopodobnie aby zapewnić odpowiedni dopływ krwi do mózgu w pozycji stojącej. Być może odkrycie pozwoli pomóc osobom cierpiącym z powodu omdleń i zawrotów głowy - te dolegliwości mogą mieć związek z zaburzeniami w uchu środkowym. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera